Animasyon

Eğitmen : Metin AKÇAKOCA

3dsMax'le Mimari Animasyon

Mimari projelerin sunumlarına yönelik animasyon yapımını ele alan bir eğitimdir. Bu eğitimi alacak öğrencilerimizin temel seviyenin üzerinde modelleme ve render bilgisine sahip olmaları gerekir.

Mimari projeler için reklam filmi hazırlamak veya tanıtım amaçlı sunum videoları üretebilmek için gereken yeterliliği uygulamalı olarak kazandıran bir eğitim programıdır. Bu amaçla kullanılması gereken yöntem ve teknikler uygulamalı olarak ele alınır.

Uzun yıllar süren tecrübe ve denemelerin ardından gelinecek bir noktayı çok daha kısa ve verimli bir süreçte sizlere kazandırmaktayız. Animasyonun temel ilkelerinin yanında en çok ihtiyaç duyulan ve soru sorulan konuları bir paket halinde işleyerek, amacına uygun ve gereken konularda detaylara inen bir program ile başarıyı yakalamanızda sizlere en net yolu çizmekteyiz.

Animasyonun temel prensiplerini teorik ve uygulamalı olarak işlerken mimari sunumlar için gereken detaylarda gerçekçi hareket, sunumu canlandıracak aksiyon, genel ve kısmi akış şemasına uygun parçalı renderlar ile çalışmak konusunda yetkinlik kazandıran eğitimimiz sonunda aslında 3d olan projelerinizi 2d görsellere hapsederek kısıtlamak yerine sunum gücünüzü yansıtarak özgür ve özgün videolar ile hedef kitlenize aktarabileceksiniz. Mimari animasyonları zenginleştirmek, mekânlarda yaşam hissini izleyiciye daha etkili sunabilmek için kullandığımız unsurları çoğaltmak ve günlük yaşamdan esinlendiğimiz detaylara animasyonlarımızda yer vermek adına oluşturduğumuz ders içeriğimiz;

Animasyona Giriş

Animasyonun temel prensiplerini ele alarak sahip olmamız gereken teorik bilgileri ve bu bilgilerin program içerisindeki karşılıklarını öğreneceğiz.

Obje Ve Kamera Animasyonu

Animasyonlarımızın görüş açısını oluşturan kameranın belirlediğimiz yörüngede hareket ederek kayıt alması, bir objeyi takip etmesi ve el kamerası etkisi alabilmeyi öğreneceğiz. Objelerin yer değiştirmesi, dönmesi ve boyut değiştirmesini de bu bölümde uygulamalı olarak işleyeceğiz.

Araba Riglemek Ve Animasyon

Hareket eden araçlar dış mekan animasyonlarının gizli kahramanlarıdır. Kamera hareketinden bağımsız olarak sahnelere enerji, doğallık, zaman etkisi verirler. Dersimizin bu bölümünde amacımız taşıtların yapısal dinamiklerini tanımlayarak sahnemize entegre etmeyi ve animasyon içerisinde doğal görünümde akış sağlamalarını öğrenmektir.

Kumaş Ve Perde Animasyonu

Cansız olduğu halde yaşam hissi uyandırmak için kullanacağımız en etkili nesnelerden bir kısmını da tekstil ürünleri oluşturmaktadır. Bu bölümde dersimizin amacı masa örtüsü, tül, perde vb. nesnelerin simülasyon ve animasyonlarını hazırlamayı öğrenmektir.

Otomatik Ve Manuel Kapı Animasyonu

Bina, oda, asansör ve benzeri mimari bölümler için kullandığımız otomatik, manuel veya döner kapıların açılıp kapanmasını işleyeceğiz.

Havuz Suyu Ve Fıskiye Animasyonu

Havuz suyu dalgalanması ve fıskiyelerin animasyonda kullanılmasını işleyeceğiz.

Populate Ile Insan Kalabalığı Oluşturmak

Animasyon içerisinde tanımlanan alanlarda yapay zeka ile hareket eden insanlar oluşturmayı işleyeceğiz.

Işık Animasyonu Ve Timelapse

Özellikle dış mekan animasyonlarında dikkat çeken gün doğumu, gün batımı olaylarının hızlı akış ile sunumları, mimari unsurlarda aydınlatma birimlerinin açılıp kapanmasını işleyeceğiz.

Animasyon Için Render Ayarları

Kamera veya obje animasyonlarında ışık hesaplamalarına bağlı olarak oluşacak yerel bozuklukları ortadan kaldırmak için kullanılacak teknikleri öğreneceğiz.

Mimari Oluşum Animasyonu

Yapıların sıfır noktasından oluşmalarını veya var olan yapı üzerinde yeni birimlerin meydana gelmelerini birkaç yöntemle kurgulayarak animasyon sunumlarını hazırlamayı öğreneceğiz.

Drone Ile Çekilmiş Videoya 3d Bina Yerleştirme

Yaygınlaşan dron sunumlarının mimari projelerde kullanılmasını ele aldığımız bu bölümde var olan bir video kaydının kamera datalarını 3dsMax ortamına alarak uygun açılarda animasyonun oturtulması işlemlerini öğreneceğiz.

Kişisel Projenizin After Affects Ile Işlenerek Sunuma Hazırlanması

Render çıktılarımızı compositing işlemlerinden geçirerek video haline getiriyoruz. İntro ve outro yazıları ekleyerek akış ve sunumu güçlendiriyoruz.

Kurs Künyesi

  • Konu : 3Ds Max ile Mimari Animasyon
  • Kurs Seviyesi : İleri Düzey
  • Süre : 5 Hafta
  • Haftalık Ders Saati : 3 Saat x 2 Gün
  • Alternatif Ders Saatleri : 6 Saat x 1 Gün
  • İçerik : Teorik ve Uygulama
  • Katılım Belgesi : Veriliyor
  • Kişi Sayısı : Maximum 6
TOP